logo


Čajová cesta
Čaj má s kávou mnoho spoločných vlastností. Na našej stránke sa budeme, podobne ako pri káve, venovať najmä kvalitným čajom, ktoré sa oplatí vychutnávať. V Japonsku sa pitiu čaju hovorí cesta čaju, tak sme sa rozhodli poučiť sa od skutočných odborníkov a urobiť pre vás aktuálny prehľad toho, čo Slovensko milovníkom čaju ponúka.

Povzbudíme vás aktuálnymi informáciami, ktoré vás presvedčia, že pitie čaju je "malá veda", ktorej sa oplatí venovať nielen pre jeho povzbudivé, či naopak upokojujúce účinky, ale aj pre pozitívny účinok na zdravie či schopnosť pozitívne ovplyvniť našu psychiku.

Správa o účinkoch zeleného čaju na naše zdravie, ktorá nedávno vzbudila pozornosť svetovej verejnosti, prišla zo susednej Viedne. Týka sa predovšetkým ekologicky pestovaného zeleného čaju a podľa slov Prof. Dr. Siegfrieda Knasmüllera z Inštitútu pre nádorovú biológiu vo Viedni majú látky, ktoré správne pripravený zelený čaj obsahuje, nielen preventívne antikarcinogénne účinky, ale „sú aj pozitívnou podporou liečby už jestvujúcich nádorov“. Brzdia totiž tvorbu metastáz. Čajové lístky obsahujú vitamín C, ktorý nás chráni pred prechladnutím či stresom, fluór pre zdravé zuby a mnoho ďalších látok, ktoré sú prevenciou proti osteoporóze či balzamom pre naše trávenie.

Aby ste si mohli svoj zelený čaj zaliať správne, čiže vodou zohriatou na 80 °C či kávu vodou takmer vriacou – odporúča sa cca 96 °C a aby ste si svoj obľúbený nápoj mohli vychutnať kedykoľvek, siahnitepo štýlovej a mimoriadne šikovnej kanvici Philips HD 4868. Vodu udržiava zahriatu na 40, 60, 80 či 100 °C a vďaka pamäťovej funkcii Memory svoju poslednú voľbu nastavíte jediným dotykom. Ostatné vymoženosti ako indikátor vody, protišmiková podložka či filter sú samozrejmosťou.

Novinky Julius Meinl
Tento rok je pre spoločnosť Julius Meinl veľmi významný nakoľko oslavuje 150 rokov od svojho založenia. Ako prvá v roku 1862 začala s priemyselným pražením zelených kávových zŕn a s inovatívnymi novinkami pokračuje dodnes. Kvalita všetkých produktov ostáva ale stále na veľmi vysokej úrovni. Káva Julius Meinl s výnimočnou chuťou a silnou arómou má po celom svete veľa verných fanúšikov. Nezabúdajúc na exkluzívne čaje Julius Meinl, ktoré sa tešia tiež veľkej obľube. Široké čajové portfólio stavia na vysokej kvalite a výraznej chuti.

V roku 2012 uvedie spoločnosť Julius Meinl na trh vynovenú ponuku čajov s množstvom nových, výnimočných príchutí (napr. biely čaj s mirabelkou, rooibos s vanilkou ai.). Úplnou novinkou je kolekcia šiestich zrnkových káv Single region. Každá z káv tejto top prémiovej kolekcie sa skladá z výberových kávových zŕn, 100% arabiky, vždy z iného regiónu z celého sveta (Tanzánia, Keňa, Brazília, Guatemala, Costa Rica, Etiópia). Preto každá jedna káva vyniká rôznymi charakteristikami daného regiónu.
Milovníci kávy a čajov Julius Meinl si môžu kúpiť svoje obľúbené produkty na novom e-shope www.juliusmeinl.sk.

Potešenie pre všetky zmysly
Už päť rokov je predajňa Demmer v centre Bratislavy rajom pre všetkých milovníkov dobrého čaju, čokolády a iných lahôdok. Je až neuveriteľné, koľko druhov sypaných čajov, dobrôt, hrnčekov, čajníkov či doplnkov sa vojde do útulného priestoru, kde sa vďaka majiteľom a ich priateľským radám, ochote a prístupu cítite ako doma. Viac ako 200 druhov mimoriadne kvalitných sypaných čajov a zmesí z najlepších lokalít Indie, Číny, Japonska, Južnej Afriky, Srí Lanky a ďalších čajových regiónov, samozrejme, bez pridaných aróm, ktoré sú pod starostlivým dohľadom od zberu až po balenie. Predajňa ponúka i gurmánske oleje, soľ s hľuzovkou, čokolády exotických chutí a prísad, napríklad s kúskami ružového korenia, nakladanú zeleninu či originálne miešadlo na stále obľúbenejší japonský zelený čaj Matcha. Ak hľadáte originálny darček alebo čaj pre akúkoľvek príležitosť, navštívte Demmer a určite potešíte seba i svojich blízkych.
Demmers Teahouse, Štúrova 4, Bratislava, vchod z Jesenského, tel.: 02 5292 3204, www.demmer.sk

Ľadový čaj Dilmah
Dilmah je unikátny, je to značka založená na vášnivej oddanosti ku kvalite a autentickosti čaju. Čaje Dilmah sú ručne zberané, pochádzajúce z jednej oblasti pôvodu, 100% prírodné, vždy čerstvé, podporujúce zdravý životný štýl. Ako lahodné osvieženie počas letných dní vám Dilmah prináša skutočný ľadový čaj vyrobený z čerstvých čajových lístkov, plný antioxidantov, bez konzervantov a umelých farbív. Vráťte sa k skutočnému čaju s Dilmahom. Ochutnajte ho!
www.dilmahcaj.sk

Nečakajte do jari, je tu Althea Nova
Čím dlhšie sú zimné večery, tým intenzívnejšie sa tešíme na jar a na rozkvitajúcu prírodu. S nádherným porcelánom Althea Nova od značky Villeroy & Boch teraz nemusíte čakať do jari. Prúd energie a vitality vám prinesie každá šálka čaju v jedinečných hrnčekoch, ktoré evokujú záhradu či vôňu byliniek a zatepľujú domov. Tradícia, šarm i jedinečnosť v každej miske a na každom tanieri.


Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka