logo


Dúšok histórie
Káva, ktorá povzbudzuje myslenie bola v minulosti tŕňom v oku mnohých panovníkov. V roku 1675 jeho veličenstvo Karol II. nechal pozatvárať všetky kaviarne v Londýne, pretože to boli podľa neho hniezda vzbury a nepokoja. Protesty kávychtivých však boli tak silné, že zákaz trval len niekoľko dní.

V roku 1777 pruský panovník Fridrich Veľký pitie kávy zakázal celkom. Z ekonomických dôvodov dokonca nariadil konzumáciu kávy nahradiť konzumáciou piva. O niečo neskôr káva opäť pohla svetovou históriou. V roku 1789 sa pred parížskou kaviarňou Café Foy zhromaždilo množstvo intelektuálov a ich pochod vyvrcholil dobytím Bastily a Francúzskou revolúciou.

Dnes sa káve darí a svet sa jej nevie nabažiť. Každý deň vypije ľudstvo približne dve miliardy šálok kávy. Len vo Veľkej Británii je to denne 70 miliónov šálok. Za pitie kávy vďačíme etiópskym kozám, a v Indonézii ju však žerú aj mačky.

Európania a káva
Á propos Európania. Prvenstvo, ktoré by sme skôr prisúdili našim rakúskym susedom, má Fínsko. Ročná spotreba kávy na hlavu je 13 kilogramov. Na druhom mieste s úctyhodným množstvom nad 10kg je zvyšok Škandinávie, čiže Švédi a Nóri, spolu s Dánskom. Príjemný spôsob, ako sa vysporiadať so zimou a dlhými večerami. Približne 9 kg ročne spotrebujú Švajčiari. Mimochodom, vo švajčiarskych vlakoch vám ponúknu príjemnú voňavú Lavazzu z kapsule, čo má za následok, že taliani, ktorí do vlaku nastúpia doma, kde sa ešte vo vlaku podáva „klasická riedička“, si počkajú na kávu na území Švajčiarska. Ak vás pritom obslúži Slovák, nebude to náhoda. V gastronomických službách tam skvelých Slovákov nájdete dosť. Približne 8 kg kávy ročne osvieži každého Nemca a 7 kg je spotreba v Belgicku, Luxembursku či Holandsku, kde to pravdepodobne prekladajú tekutou čokoládou. Nečudo. Už ste zvedaví, ako na tom sú Slováci? Zatiaľ nám až tak nechutí, stačia nám 3 kg. Veríme, že keď s nami absolvujete turné chutí, Deň kávy a vyskúšate niektorý z našich receptov alebo prístrojov, ktoré káve skutočne rozumejú, spotreba sa rapídne zvýši.


Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka