logo


Keď mliečko, tak Maresi
Ako je Viedeň spätá so skvelou kávou, tak je káva spätá s mliekom. Informácie o tom, kedy a kto kávu po prvý raz zjemnil chuťou mlieka sa pohybujú v oblasti špekulácií. Isté však je, že v našom regióne, konkrétne vo Viedni sa o spojenie chutí káva, mlieko, cukor postaral istý František Jerzy Kulczycki, poľský šľachtic ukrajinského pôvodu. Mimochodom, obchodník, diplomat, špión a vojak. Táto zaujímavá kombinácia povolaní ho priviedla ku kávovým zrnám, ktoré za sebou na úteku zanechali osmanskí Turci. Vhodné využitie našli už v roku 1683, keď Kulczycki vo Viedni otvoril svoju prvú kaviareň, kde sa káva podávala s mliekom a s cukrom. Podobné podniky, čiže kaviarne sa už v tom čase nachádzali aj v ďalších mestách, napríklad v Paríži, Londýne či Oxforde. Chuť kávy s mliekom je čarovná. Káva so speneným mliekom pod názvom melange je tiež tradičnou viedeňskou špecialitou. Mlieko zostalo neoddeliteľnou súčasťou kávovej kultúry a preto mu s radosťou venujeme viac pozornosti. Konkrétne mliečku Maresi, ktoré už obšťastňuje viac ako dve generácie milovníkov kávy. Sklená fľaštička prichádza z Rakúska, kde sa po prvýkrát objavila v roku 1955. Mimochodom, jej názov sa zrodil vo viedenskej vinárni pri počúvaní piesne o Márii Terézii. Nesladené kondenzované mlieko pochádza z rakúskych Álp, je to čisto prírodný produkt a k dipozícii je samozrejme aj v alternatíve light. Za zmienku stojí i zaujímavá sklená fľaša, ktorej hrdlo je navrhnuté tak, aby posledná kvapka vkĺzla späť do fľaše. Jeden tip pre milovníkov kávy s mliekom: Pol fľaše chladeného mlieka Maresi pretraste, až sa spení. Nalejte do kávy a získate jedinečné „Maresi cappuccino“.

Milovníci ekologického životného štýlu a prírodných chutí sa môžu tešiť aj z alternatívy Bio, ktorá je obľúbená u našich rakúskych susedov. A tí skvelej káve rozumejú. Devätnásť ľudí z dvadsiatich v Rakúsku značku Maresi pozná a známa tvár z fľaštičky sa na vás usmieva takmer odvšadiaľ. Už malé množstvo Maresi mlieka dodá káve krásnu zlatohnedú farbu a jedinečnú karamelovú chuť. Mlieko Maresi vyniká nielen vďaka svojej vysokej kvalite, ale spĺňa i estetické kritériá a je praktické. Jeden tip pre milovníkov kávy s mliekom: Pol fľaše chladeného mlieka Maresi pretraste, až sa spení. Nalejte do kávy a získate jedinečné „Maresi cappuccino“. Viac o histórii mliečka Maresi nájdete na www.maresi.sk.

Zdravé alternatívy
Ak ste vyznavačom zdravého stravovania, práve pre vás je vynikajúcou alternatívou mlieka do kávy Alnatura prírodný sójový nápoj. Neobsahuje laktózu, cholesterol a má vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Výborne chutí aj samotne dobre vychladený alebo rozmixovaný s ovocím. Použiť ho môžete tiež na varenie, pečenie alebo do müsli. Na pultoch ho nájdete aj s príchuťou vanilky. Ak kávu sladíte, vyskúšajte vynikajúci Alnatura javorový sirup. Ak je označený stupňom A, má jemnú, mierne karamelovú chuť, stupeň C znamená silnú príchuť a tmavú farbu. Byť alternatívny je in. Mimochodom, zdravým variantom kofeínovej kávy je bezkofeinová Alnatura sladová káva.

Viac informácií na www.dm-drogeriemarkt.sk

Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka