logo


Grace znamená elegancia
Elegancia, ladnosť, pôvab. To sú slovenské ekvivalenty anglického slova grace. Je lepšie raz videť, než niekoľkokrát počuť a keď sa zahľadíte na kolekciu porcelánu Modern Grace značky Villeroy & Boch, zistíte, že preložené významy sú v jej prípade viac ako výstižné. Nadčasová elegancia sa snúbi so šarmom a čistotou mestského štýlu v unikátnom mixe jednoduchosti a extravagancie, typického pre značku Villeroy & Boch. Nadväzujúc na úspech Modern Grace a Modern Grace Grey, prichádza kolekcia Modern Grace Peonia, obohatená dávkou emócii a ženskosti v podobe výrazných tónov žltej s dotykmi farieb vzácnych kovov. Zažiaria na vás v podobe nádherných motívov, inšpirovaných nežnými kvetmi pivonky. Mimoriadne tenký prémiový porcelán sa vyznačuje jemným leskom a ľahkosťou, zatiaľ čo dizajn využíva dynamiku geometrických tvarov. Skvelou správou pre hrdých majiteľov predchádzajúcich kolekcií Modern Grace, že Peonia sa s nimi výborne kombinuje, dodávajúc ich elegancii vďaka výraznej farebnosti extravagantný tón. Myslíme, že nastal pravý čas vychutnať si kávu s gráciou. Verte, že vaše espresso alebo latte sa bude v kolekcii Modern Grace Peonia nádherne vynímať a ešte lepšie chutiť.

Voňavá letná záhrada
Viete, že francúzsky impresionista Claude Monet nepovažoval za svoje najlepšie dielo žiadny z namaľovaných obrazov, ale záhradu domu v normandskom Giverny, ktorú sám vytvoril? Jej krása, rozmanitosť farieb a tvarov inšpirovala značku Villeroy & Boch, výrobcu najlepšieho kostného porcelánu s viac ako 260-ročnou tradíciou, pri vytvorení kolekcie Mariefleur. Napriek silnému podnetu z minulosti je kvetinová téma spracovaná moderne a sviežo. Jemný dizajn prémiového porcelánu v duchu New Cottage štýlu necháva vyniknúť intenzívne jasné a žiarivé farby dneška, ružovú, bledozelenú a slnečnú žltú. Nájdete ich v nádherných kvetinových motívoch, ktoré zdôrazňujú moderný vidiecky vzhľad kolekcie. Prizrite sa bližšie, sú radené tak, aby sa dva susedné na jej jednotlivých produktoch neopakovali. Ich výrazné stvárnenie takmer vytvára dojem, akoby vystupovali cez okraje porcelánu a prinášali atmosféru farebnej a voňavej letnej záhrady priamo na stôl. K dokonalosti chýba už len pripraviť váš obľúbený čaj, naservírovať ho v súprave Mariefleur a v príjemnej spoločnosti sa tešiť z harmonických chvíľ života.

Dokonalé spojenie
Dizajnér vie, že dosiahol svoj cieľ, keď už nemusí nič pridávať, no niet ani čo ubrať. Presne taká je DESA, nová kolekcia šálok na kávu značky blomus. Dokonalé spojenie jednoduchosti kvalitného bieleho porcelánu či skla so silikónovým prstencom vo farbe vášho obľúbeného nápoja, vďaka ktorému si môžete každú šálku užívať nádherne horúcu, no vaše prsty sú v bezpečí. S dekoratívnou silikónovou podložkou príjemne ladí raňajkové prestieranie. Najbližší sviatok máte v deň, keď sa stanete ich majiteľom. Každé ráno či popoludní.
Produkty značky blomus nájdete v Design House Galan na Ivánskej ceste 26 v Bratislave. Viac na www.blomus.com

Rituál
Ruka vykreslí elegantný oblúk a šálka pristane na svojom mieste. Na rad prichádza váš osobný kávový rituál. Vtiahnete vábivú arómu, ako predzvesť nasledujúceho pôžitku. Dlane zoznámite s tvarom šálky. A mnohí z vás zoberú do prstov lyžičku, aby neomylne rovnakým počtom pokrúžení premiešali jej obsah. Potom ju vytiahnete, poklepkaním zbavíte prebytočných kvapiek či peny. Vložíte do úst, otestujete chuť a lyžička potichu pristane na tanieriku. Značka Villeroy & Boch venuje každému detailu vášho rituálu veľkú pozornosť a výnimkou nie sú ani lyžičky. Tie z kolekcie Caffe Club elegantnými líniami a štyrmi odtieňmi silikónových násad vytvárajú harmonický akord s líniami šálok a tanierikov. Premiešajte, poklepkajte, vychutnajte.

Sladké potešenie ukryté v tyčinke
Ponúknuť lahodný nápoj plný vyváženej chuti bolo vždy výzvou pre každého dobrého hostiteľa. Našťastie človek je tvor maškrtný a netrvalo dlho aby zistil, že aj malé množstvo sladkých kryštálikov dokáže v nejednom nápoji vytvoriť symbiózu chutí. Dnes sú elegantné tyčinky plné cukrového potešenia považované za ozdobu každej šálky a len málokto im odolá. Pre milovníkov kultúry sladenia nápojov prinášajú Slovenské cukrovary hneď 2 druhy hygienicky balených cukrov. Prvý typ je skôr tradičný a obsahuje jemný biely krupicový cukor balený do 5 g tyčiniek. Pre milovníkov exotiky a zdravého životného štýlu je určený druhý typ charakteristický svojou svetlo-zlatou farbou, karamelovou príchuťou a jemným sladom so štipkou škorice. Jedná sa o trstinový cukor balený v 4,5 g tyčinkách, ktorý je ideálny napríklad na zjemnenie chuti čaju, alebo kávy. Oba druhy hygienicky baleného cukru sú predávané v pohodlnej a praktickej plastovej dóze.
www.korunnycukor.sk, www.agrana.sk, zakúpite v obchodnej sieti Tesco a Billa

Espresso kocky
elegantné, malé, trendové
Kockový cukor pozná hádam každý, milujú ho nielen malé deti, ale aj my, naši rodičia a aj rodičia našich rodičov. Jednoducho patrí ku káve už veky vekov a tak to aj zostane. Vyznávači kávy by vedeli rozprávať o tom, ako chutí ranná horúca káva, aká je jej zázračná sila a očarujúca moc. Ako je už z diaľky cítiť je špecifickú vôňu... Poznajú silu malého čierneho espressa, ku ktorému nepochybne patrí cukor, tak isto originálny, ako káva sama. Sladké Espresso kocky je cukor nabitý energiou, ktorá vás nielen postaví okamžite na nohy, ale zaručerne dodá silu, zaženie únavu a pozdvihne náladu. Espresso kocky sú vyrábané z bieleho krupicového cukru, ktorý je následne tvarovaný do malých kociek. A práve tie vás očaria svojou eleganciou, trendovosťou a prinesú vám chuť do života!

Riešenie pre pohodlných perfekcionistov
Korunkou každej kuchyne je predovšetkým dokonale umytý riad. Čisté lesklé poháre, šálky, ktoré si priam žiadajú voňavú kávu a pri varení hrnce a panvice ako nové. Vašim spoľahlivým partnerom pri umývaní riadu v umývačke je Somat Multi-Perfect gél, revolučná novinka v umývaní riadu - prvý a jediný multifunkčný gél na trhu. Vďaka tekutej forme ho môžete dávkovať podľa potreby, zabezpečí perfektný výsledok bez rozbaľovania a zvyšky čistiaceho prostriedku na svojich obľúbených hrnčekoch už nenájdete. Somat Multi-Perfect gél je multifunkčný, takže pri jeho použití už nemusíte do umývačky nič pridávať.

Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka