logo


Okolo rovníka
Kávový strom je zaujímavý aj z botanického hľadiska. Asi po piatich rokoch od zasadenia ho obsype približne 30 000 drobných bielych kvietkov, ktoré sa v priebehu 24 až 36 hodín zmenia na zrniečka. Na prípravu dobrého pressa je ich treba 42. Podľa pôvodu je vo všeobecnosti možné kávu rozdeliť do štyroch hlavných skupín.

1. Africká a arabská káva, ktoré sú známe výraznou chuťou,
2. káva z Indonézie s bohatou chuťou a ťažším telom,
3. ľahšia káva zo Strednej a Južnej Ameriky, známa chuťovou rozmanitosťou a do
4. skupiny patrí káva, ktorá nespadá pod žiadne špecifické územie a je napríklad z Havajských ostrovov či z exotických Galapág.


Medzi krajiny, ktoré sú pestovaním kávy známe, patrí napríklad Angola, Bolívia, Borneo, Brazília, Dominikánska republika, Ekvádor, Etiópia, Filipíny, Guatemala, Havajské ostrovy, India, Jamajka, Jáva, Jemen, Keňa, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Portoriko, Rwanda, Salvádor, Srí Lanka, Sumatra, Tanzánia, Thajsko, Venezuela, Vietnam, Zambia či Zimbabwe. Mimochodom, vedeli ste, že každý deň vypije ľudstvo približne dve miliardy šálok kávy?

Kávový zemepis
Medzi krajiny, ktoré sú pestovaním kávy známe, patrí napríklad Angola, Bolívia, Borneo, Brazília, Dominikánska republika, Ekvádor, Etiópia, Filipíny, Guatemala, Havaj, India, Jamajka, Jáva, Jemen, Keňa, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Portoriko, Rwanda, Salvádor, Srí Lanka, Sumatra, Tanzánia, Thajsko, Venezuela, Vietnam, Zambia, Zimbabwe.

Zrnko informácií
Kávový strom je zaujímavý aj z botanického hľadiska. Asi po piatich rokoch ho obsype približne 30 000 drobných bielych kvietkov, ktoré sa v priebehu 24 až 36 hodín zmenia na zrniečka. Viete, že na prípravu dobrého pressa je treba 42 kávových zrniek?

Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka