logo


Tisíc a jedna káva...
Ak ste sa na svojich cestách po zahraničí, v dobrej kaviarni alebo u vynaliezavých známych stretli s receptom, ktorý vás oslovil a káva vám v tejto úprave mimoriadne chutila, napíšte nám ho. Uvaríme, odfotíme, okomentujeme.

Čokoládový dezert

Ingrediencie:
1 Dolcela puding čokoláda prémium
3 lyžice cukru (50 g)
500 ml mlieka
80 g celozrnných sušienok
50 g čokolády
2 lyžice ovocného likéru alebo rumu
1 lyžica sladkej smotany
200 ml sladkej smotany na šľahanie

Postup:
Polámané celozrnné sušienky dáme do pohárov na podávanie. Čokoládu roztopíme v pare, pridáme likér a sladkú smotanu. Pripravenú čokoládu prelejeme po sušienkach. Pudingový prášok premiešame s cukrom a 6 lyžicami mlieka. Zvyšné mlieko necháme zovrieť a za stáleho miešania pridáme pripravený pudingový prášok s cukrom. Varíme 1 – 2 minúty a získanou hmotou prelejeme sušienky v pohári a ochladíme. Zo sladkej smotany vyšľaháme šľahačku, potom ju pridáme na ochladený puding. Podávame ozdobené ovocím, posypané kakaom alebo strúhanou čokoládou.
Tip: Na dezert môžeme pridať aj mandle a lieskové oriešky.

Ovocný dezert s príchuťou vanilka bourbon

Ingrediencie:
1 Dolcela puding vanilka bourbon prémium
60 g cukru
500 ml mlieka
250 g marhuľového kompótu
150 g ananásového kompótu
200 ml smotany na šľahanie

Postup:
Ovocie z kompótu nakrájame na kúsky a rozdelíme do servírovacích misiek (4-5 kusov). Pudingový prášok premiešame so 6 lyžicami mlieka. Zvyšok mlieka uvedieme do varu, odložíme z ohňa, pridáme rozmiešaný pudingový prášok a znova povaríme za stáleho miešania 1-2 minúty. Hneď prelejeme po pripravenom ovocí a necháme vychladnúť. Smotanu vymiešame do pevnej šľahačky a rozdelíme do pohárov. Dezert ozdobíme kúskami ovocia a podávame.

Tip: Namiesto kompótového ovocia môžeme podávať aj so sezónnym ovocím.

Deli drink

Potrebujeme:
4 cl vodka
10 cl pomarančový džús
4 cl Red Hot Chilli by IMPERATOR

Servírujeme s ľadovou drťou.

Ovocné peklo

Potrebujeme:
1 ks kiwi (rozdrtené)
1,5 KL cukru vanilka
3 cl Red Hot Chilli by IMPERATOR
4 cl DOKTOR vodka
4 cl mango džúsu
4 cl pomarančového džúsu

Vychutnajte si prekvapivo pikantnú chuť ovocia!

Tiramisu s medom

Ingrediencie:
100 g piškót
40 ml studeného silného espressa
40 ml sirupu
400 g Ricotty
2 balíčky vanilkového cukru
80 g medu
1 PL kakaa Van Houten

Postup:
Do formy vložíme 1/2 piškót, zmiešame espresso a sirup a polovičným množstvom polejeme piškóty. Ricottu zmiešame s medom, vanilkovým cukrom a štipkou soli. Dáme na piškóty. Vrstvy zopakujeme a nakoniec krém posypeme kakaom. Necháme v chladničke odležať približne 4 hodiny.


Punčové guľky

Ingrediencie:
50 g tmavej čokolády
100 g práškového cukru
250 g masla Milsy
2 balíčky piškót
100 g mletých orechov
2 lyžice kakaa Van Houten
1 dl rumu
3-4 lyžice čerešňového lekváru
1 vanilkový cukor
kokos na obalenie

Postup:
Vo vodnom kúpeli necháme zmäknúť čokoládu, pridáme práškový i vanilkový cukor, maslo a oba balíčky drvených piškót, mleté orechy, rum, kakao a 3-4 lyžice lekváru. Z vychladnutej hmoty tvarujeme guľky a obaľujeme v kokose.

Mandľové pralinky

Ingrediencie:
150-200 g tmavej čokolády
70 g sekaných mandlí
5 PL vaječného likéru
kakao Van Houten

Postup:
Polámanú tmavú čokoládu necháme nad parou rozpustiť. Kým je tekutá, zamiešane do nej posekané mandle a likér. Lyžičkou odoberáme pravidelne veľké kúsky a v rukách z nich vytvarujeme trubičky. Vychladnuté môžeme poliať čokoládou alebo obaliť v 100% kakau. Skladujeme v chlade, najlepšie vo vzduchotesnej nádobe.

Nepečený cheesecake

Ingrediencie:
200 g sušienok
100 g masla Milsy
70 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
650 g Ricotty
250 ml smotany na šľahanie Rajo
pomarančový lekvár

Postup:
Sušienky rozdrvíme a pridáme rozpustené maslo. Dôkladne zatlačíme na dno tortovej formy vytretej maslom a dáme vychladiť. Do Ricotty pridáme práškový a vanilkový cukor a postupne pridávame šľahačku. Nalejeme na základňu a necháme vychladiť, najlepšie cez noc. Poslednou vrstvou je lekvár.

Dúhový sen o káve

Ingrediencie:
1 šľahačka v prášku
50 g tmavej čokolády
250 ml mlieka
200 g Ricotty
espresso
3 PL javorového sirupu Alnatura
štipka soli

Postup:
Do Ricotty miešame rozpustenú tmavú čokoládu a štipku soli. Dáme na dno pohára. Šľahačku v prášku vyšľaháme s mliekom a javorovým sirupom, do polovice zamiešame espresso. Urobíme druhú vrstvu. Zvyšok dáme navrch. Ozdobíme. Podávame chladené.


Pravá turecká
V srbčine jej hovoria džezva, Arabi ju volajú ibrik a Turci cezve. Nádoba na prípravu pravej tureckej kávy, s ktorou sa pravidelne stretávajú dovolenkári i milovníci jednej z najtradičnejších a pôvodných receptúr na prípravu skvelej kávy. Postupov na prípravu kávy v džezve je veľa, my sme zvolili recept z pamätí grófa Marsigliho, ktorý bol v rokoch 1683-85 v tureckom zajatí: „Predpokladom správnej tureckej kávy je čo najjemnejšie zomletie. Voda s kávou v pomere 10:1 sa v konvičke, rozumej džezve postaví na mierny oheň na dobu troch otčenášov. Kdo má rád lahodné chute, môže pridať trochu cukru alebo fialkový koreň či cédrovú kôru, ktoré vytvoria príjemnú arómu. Káva pripravená týmto spôsobom prečistí myseľ a je dobrá na žalúdok“.

Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka