logo


Do Viedne ako domov
Naše staré mamy nastúpili do električky a vystúpili vo Viedni. Neprekvapilo ich, ako si vtedy boli naše mestá podobné. A predsa, zájsť si na bál, ples či kávičku so slávnou Sacherovou tortou “nach Wien“ malo pre Prešpurákov vždy zvláštný „šmrnc“. Káva má vo Viedni dodnes veľmi výsadné postavenie. Jej podmanivá vôňa láka turistov i domácich a viedenské kaviarne, tradičné ako Havelka, Central či kaviareň v hoteli Sacher sú veľavravným symbolom prelínania tradície s moderou tvárou Viedne, ktorú dotvára Starbucks priamo oproti Viedenskej opere, Coffeeshop Company či neokázalý butik kávy a čaju Heissenberger, ktorý svoje miesto našiel medzi najluxusnejšími značkami na Kohlmarkte. Kávové špeciality, ako napríklad Kleiner Brauner, Viedenská Melange či opulentné Cappuccino ponúkajú kaviarne ruka v ruke s obrovským výberom odrodových káv a čerstvo dopečenými lahôdkami všetkých druhov. Priemerná cena, ktorú navyše zaplatíte v rovnakej mene sa len neveľmi líši od ceny, ktorú bežne zaplatíte za kávu v niektorom z našich obchodných centier či na korze. Návšteva Viedne za to vždy stojí. Pozdvihne náladu, inšpiruje a naplní zvláštnou zmesou hudby, chutí, kultúr i tradične stredoeurópskeho priestoru. Azda preto tam mnohí Bratislavčania opäť chodia ako domov. Ak máte radi Haydna, tento rok si prídete na svoje. Ak máte radi kultúru a dobrú kávu, návštevu Viedne vám odporúčame minimálne dvanásťkrát do roka. Mimochodom, Viedeň je tak blízko, že väčšina z nás zvykne chodiť na otočku. Vyskúšajte však zostať hoci cez víkend. Pre mnohých návštevníkov zo Slovenska je takmer neznáme čaro nočnej Viedne neopakovateľné.

Zvoľnite tempo! Víkend v Budapešti
Máte radi kávu? Pozývame vás teda do Budapešti, veľkolepej metropoly strednej Európy s množstvom fantastických kaviarní, reštaurácií, obchodov, múzeí a moderných galérií, kúpeľov a podmanivým nábrežím Dunaja. Vždy znova vás prekvapí bezprostrednosťou ľudí, kultúrou a v neposlednom rade fantastickými jedlami. Reč nie je len o pikantnom guláši, originálnej maďarskej saláme, ktorá učarí každému mužovi či halászlé, ale predovšetkým o doboške, štrúdli či brownies… Svet dobrôt sa snúbi s neodolateľnou a všadeprítomnou vôňou kávy, takže ak ste gurmán, máte ihneď jeden z minimálne desiatich dôvodov, prečo by ste najbližší predĺžený víkend mali stráviť práve v Budapešti. Prechádzka centrom mesta či posedenie v niektorom z moderných a všemožne využívaných parkov je zakaždým príjemnou pripomienkou spoločnej minulosti.

Ak si chcete oddýchnuť, celkom iste vás osloví luxusná a neodolateľná kaviareň s viac ako storočnou tradíciou v New York Palace, ktorú nájdete v každom sprievodcovi, či moderná California Coffee Company, kde v obrovských hnedých kožených sedačkách pri internete strávite príjemné dopoludnie. Na zoznam „musím vyskúšať“ určite patrí aj tradičná cukráreň Ruszwurm (nechajte sa zviesť už spomenutou doboškou). Neďaleko Reťazového mosta na trojpodlažnej lodi tróni moderná Cafe Spoon a vôbec, kávové lahôdky, milovníkov kaviarenskej kultúry a gurmánov tu nájdete takmer v každej uličke. Turisti sú tu hýčkaní pohostinnosťou i lákavými ponukami.

Dohovoríte sa v angličtine, nemčine či jednoducho úsmevom. A možno sa po čase ani nebudete musieť dohovárať, pretože si budú pamätať vás i vašu obľúbenú kávu. Každý, kto len trocha môže, sa totiž do Budapešti – a nielen na skvelú kávu – vráti veľmi rád.

Viac informácií: www.madarsko.sk

Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka