logo


Kráľovnou zrnkovej kávy
celkom určite kráľovnou bratislavských kaviarní je už niekoľko rokov talianska Lavazza. Tajomstvom jej úspechu je mimoriadna kvalita, starostlivosť a nadšenie, s akým pre túto značku pracujú tisíce ľudí po celom svete. Starostlivo ju pražia a pripravujú, no vedia i to, že kvalita dobrej kávy začína výberom tých najlepších zŕn. Ďalším dôvodom úspechu talianskej kráľovnej tmavohnedého espressa je výber a zostavenie harmonickej a chutnej zmesi, ktorej sa v tejto rodinnej firme venuje množstvo odborníkov už od roku 1897! Zrnková káva Lavazza sa vyznačuje vynikajúcou vyváženosťou najjemnejších druhov kávy Arabica zo Strednej a Južnej Ameriky zmiešanými s ázijskými a africkými zrnami Robusta. Táto zmes má mimoriadne príťažlivú silnú, sladkú a intenzívnu chuť.

Kávovú veľmoc dnes vedie už štvrtá generácia potomkov Luigiho Lavazzu. Zamestnávajú vyše dvetisíc ľudí a denne vyprodukujú 370 ton kávy. V Taliansku, kde káve rozumejú a na každom rohu máte príležitosť vychutnať si ju v tom najlepšom svetle, dnes 16 miliónov z 20 miliónov rodín pije kávu Lavazza. A čo pijete vy?

Férový obchod, skvelá káva
Dokázali by ste v aróme kávy nájsť ovocné a kvetinové tóny, čučoriedky, smotanu, či dokonca jahody? V Bratislave žijúci Kanaďan James Bussard, pražiar spoločnosti Ten Senses a skutočný profesionál to dokáže. Vďaka pobytu v Etiópii, skutočnej kolíske obľúbeného nápoja, dôverne pozná celý jej príbeh. Káva Samay je starostlivo vyberaná z najkvalitnejších odrôd priamo od producentov z tradičných plantáží s dlhoročnou tradíciou, ktoré sa rozprestierajú na úrodných úbočiach hôr. Všetko v duchu princípov Fair Trade, čo znamená, že za každý kilogram kávy získa komunita producentov, zberateľov a ich rodín prostriedky na miestny rozvoj. ¶ Na miesto určenia sa prepraví nepražená, aby sa zachovala jej čerstvosť. Potom už prichádza na rad mágia praženia v špičkovom bubnovom roasteri po malých dávkach, následného chladenia, balenia a degustácie. Káva Samay tak získa vlastnú pridanú hodnotu v podobe zvodnej arómy a podmanivej karamelovej zemitej chuti s tónom trstinového cukru. Samay Harrar Espresso Tankara, Samay Azandé, Samay Yirgacheffe, všetky 100% arabica, lákajú spraviť si radosť a rozšíriť svoje „kávové obzory“.
www.samaycoffee.com

Hriešne čerstvá
Lavazza nekraľuje len v kaviarňach. Fantastickú kávu si môžete pripraviť aj doma. Zo širokej ponuky, ktorú nájdete v obchodoch spomeňme aspoň Qualitá Rossa, zmes kávy robusta z Afriky a arabika z Brazílie, kvalitnú taliansku mletú kávu, plnú silnej chuti a arómy či Qualita Oro, tradičnú zmes 100% arabiky najvyššej kvality. Milujete tieto kávové šľachtičné alebo vám došli zásoby vašej kávy? Kliknite si na www.elavazza.sk a objednajte si hriešne čerstvú.

Späť ku kvalite
Našich starých rodičov naučila priemyselná výroba kupovať kávu praženú, našich rodičov mletú a nás sa snaží presvedčiť, že vrcholom chuti je káva rozpustná. Zadržte! Viete ešte ako sa káva praží a ako krásne vonia počas mletia? Spoločnosť Barzzuz prináša gurmánske plantážne kávy, tzv. single origin, čiže pôvodom z jedného miesta, ale aj delikátne kávové zmesi, tzv. blendy najvyššej kvality a najmä čerstvú kávu, ktorá je základom pre prípravu skutočne dobrej šálky kávy. Barzzuz je priamym dovozcom najkvalitnejších zelených káv zo všetkých kútov sveta, klasifikovaných ako AA, AB, SHB či supremo, grade 1 a 2…, nazývaných aj specialty [spešlty] alebo gourmet [gurmé] coffee. Je len na Vás, aby ste si našli chvíľku a objavili nové chute kávy.


Kto môže súťažiť o titul kaviareň mesta?

Tzv. technické podmienky pre súťažiace kaviarne sme nezmenili od roku 2004, kedy sa konal prvý ročník súťaže. Kaviareň musí byť na danej adrese a pod daným názvom otvorená v čase nominácie minimálne 12 mesiacov, aby bolo jasné, že sa kvalita kaviarenských služieb po otvorení nemení a aby bola kaviareň vo svojom okolí známa a musí podávať minimálne 5 typov (nie odrôd) kávy. Kvalitu baristického remesla, čistotu mlynčekov a iné profesionálne aspekty hodnotia komisie hotelových akadémií a spätná väzba sa často stane zaujímavým zdrojom inšpirácie pre majiteľov kaviarní.

Kto má najväčšie šance na víťazstvo?

Skvela Káva víťazstvo
Súťaž o titul Kaviareň mesta je od počiatku koncipovaná pre tých najdôležitejších hráčov na trhu - návštevníkov kaviarní. Keď sme v roku 2004 v Bratislave pripravovali prvý ročník súťaže o Kaviareň mesta, chceli sme mestu a najmä jeho obyvateľom i návštevníkom priblížiť tradíciu kaviarenského života, ktorej sa Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou, tešila vo svojom uplynulom živote. Neskôr sme však zistili, že predstavy o obľúbenej kaviarni osobností či bežných kávičkárov sa od hodnotenia odborníkov v oblasti gastronómie často veľmi líšia a tak je výsledkom hlasovania v danom roku vždy zoznam kaviarní, do ktorých radi chodíte. Kde vám chutí káva a kde sa cítite dobre. Často sú to menšie podniky, ktoré majú špecifickú atmosféru, priateľský personál, wifi, kvalitu, ktorá nekolíše a aj niečo dobré a hlavne čerstvé pod zub. Miesta, kde si môžete nielen vychutnať dobré espresso či latte, ale aj dobrú knižku, svoj obľúbený časopis či kvalitný porcelán. Ukazuje sa, že vám viac vyhovujú miesta, kde fantastickú a omamnú vôňu čerstvej kávy nekalí cigaretový dym, kde vám bubienky netrhá hlasná rocková muzika, kde vás nikto nevyhadzuje pohľadom a kde cítiť genius loci. Z parádneho aktuálneho zoznamu týchto kaviarní sa budeme už čoskoro tešiť my všetci - milovníci skvelej kávy.


Nezabudnite, na facebookovej skupine o dobroty, lahôdky, špičkový porcelán či pomôcky do kuchyne súťažíme stále.
Víťazi predchádzajúceho ročníka

black on white CAFE, Eurovea, Pribinova 8
Cafe Dias Poštová, Vysoká 2
Cafe N more, Eurovea, Pribinova 8
Café Primaciál, Primaciálne nám. 2 (vchod z nádvoria)
CAFFÉ ELIPSO, Aupark, Einsteinova 18
EMPORIO CAFE, Aupark, Einsteinova 18
FILM CAFÉ, Vysoká 27
GREENTREE CAFFÉ, Polus City Center, Vajnorská 100
Julius Meinl Lounge, Eurovea, Pribinova 8
Julius Meinl, Obch. dom MY Bratislava, Kamenné nám. 1/A
Live Cafe, Aupark, Einsteinova 18
McDonald´s Eurovea – McCafé Eurovea, Pribinova 8
NEXT APACHE, Panenská 28
POINT LAVAZZA ESPRESSO, Aupark, Einsteinova 18
Restaurant Riviera, Devínska cesta 2
Shtoor Home Made Café, Strakova 5, vchod z Panskej


Coffee and Delicatessen, Kováčska 27
Cukráreň JADRAN LUX , Hlavná 107
Fashion café, OC Galéria, Toryská 5
chilli cafe, Floriánska 19
Jazz Café, Kováčska 39
JAZZ CAFE, OC Optima, Moldavská cesta 32
Schalkház, Hlavná 74


Ak chcete pred šálkou skvelej kávy nazrieť do kaviarní virtuálne, či zistiť presnú adresu a otváracie hodiny, kliknite si na rubriku Ka